Mechanicko-biologická čistírna odpadních vod v Toužimi byla postavena na konci 60. let 20. století, kdy také došlo k rekonstrukci městského kanalizačního systému. Čistí se zde odpadní vody z domácností i průmyslových podniků, sváděné na čistírnu jednotným kanalizačním systémem. Čistírna je umístěna na severozápadním okraji města na levém břehu říčky Střely, do níž se vypouští vyčištěná voda.
Původní technologie čistírny již kapacitně nepostačovala na rostoucí množství přiváděných odpadních vod, proto se připravil projekt na její intenzifikaci, jehož součástí bude i automatizace provozu. Realizace projektu se zahájila v dubnu 2024 a potrvá do listopadu příštího roku. Jeho celkové náklady se předpokládají ve výši 15 milionů Kč, hradit se budou z prostředků Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, jehož je město Toužim členem.
Proces čištění odpadních vod na čistírně probíhá ve dvou stupních. Nejprve se z vody mechanicky odstraní hrubé nečistoty pomocí česlí. Písek a štěrk se zachytí v lapáku písku. V druhém, biologickém stupni, se pak za pomocí směsi mikroorganismů, tzv. aktivovaného kalu, odstraňuje rozpuštěné znečištění, především uhlíkatého a dusíkatého charakteru. Mikroorganismům se vytváří různé životní podmínky (za přístupu či nepřístupu vzduchu) tak, aby dokázaly ve svém metabolismu nahromaděné znečištění přirozeně odbourat. Biologické čištění je ještě doplněno chemickým srážením fosforu. Mikroorganismy se při čisticím procesu spojují a vytvářejí vločky. Na závěr, v dosazovací nádrži, se tyto vločky oddělí a vyčištěná voda odtéká do řeky. Část odděleného kalu se poté vrací zpět do čisticího procesu, přebytečný kal se odvede do sila, kde se stabilizuje, zahustí a poté se vyváží k dalšímu zpracování na čistírnu v Karlových Varech.
Biologická část je stěžejní pro účinné čištění odpadních vod. Dosud na čistírně v Toužimi tento proces probíhal v oběhovém příkopu, kde se střídaly různé fáze biologického čištění. K oddělení kalu se pak využívaly čtyři čtvercové dosazovací nádrže.
V rámci projektu se vedle příkopu postaví dvě nové nádrže o průměru 15 metrů a hloubce 2,3 metry. Jednotlivé fáze biologického čištění pak budou moci probíhat odděleně jak v oběhovém příkopu, tak v nové nádrži. Druhá nádrž se využije jako dosazovací. Výrazně se tím zvýší účinnost biologického čištění i kapacita celé čistírny.
V rámci projektu dojde i k dalším stavebním opravám objektů na čistírně, výměně dožilých technologických částí a instalaci nových měřicích a regulačních zařízení s dálkovým přenosem, tak aby se zajistila automatizace chodu čistírny a její dálkové sledování a řízení z dispečinku Vodakvy.