Kvalita vody

Drobečková navigace

parametry dodávané vodyvoda ve vaší obci • péče o vnitřní vodovod

Vodakva pravidelně kontroluje kvalitu dodávané pitné vody od její úpravy až ke konečnému spotřebiteli, a to z hlediska fyzikálně-chemického i mikrobiologického. Hygienické požadavky na pitnou vodu a četnost i rozsah prováděných kontrol jsou stanoveny vyhláškou ministerstva zdravotnictví č. 252/2004 Sb. Kontrolní vzorky se odebírají na vstupu i výstupu úpraven pitné vody, ve vodojemech i v různých částech vodovodní sítě. Četnost vzorků a místa odběru závisí na dodávaném množství vody a počtu zásobovaných obyvatel.

Analýzy odebraných vzorků zajišťuje akreditovaná laboratoř Vodakvy na úpravně vody Březová, v prostorách vybavených moderními přístroji a špičkovou výpočetní technikou. Výsledky analýz jsou v elektronické podobě neprodleně předávány příslušným orgánům ochrany veřejného zdraví. Tyto orgány také schvalují plány odběrů vzorků a provádí v rámci státního dozoru namátkové kontroly kvality dodávané pitné vody.

Parametry dodávané pitné vody

Ukazatele jakosti pitné vody a tlakové poměry pitné vody dodávané na území provozovaném Vodárnami a kanalizacemi Karlovy Vary, a.s.:

Obsah vápníku a hořčíku (celková tvrdost) v průměrných hodnotách od 0,3 do 3,5 mmol/l

Údaje o průměrné tvrdosti v jednotlivých provozovaných obcích a částech obcí najdete v informační mapě.

Obsah dusičnanů v hodnotách do 50 mg/l.

Tlakové poměry odpovídají zpravidla zákonu č. 274/2001 Sb. a jeho prováděcí vyhlášce v platném znění a jsou v rozmezí 0,15 MPa až 0,6 MPa (až 0,7 MPa v odůvodněných případech), s výjimkou případů, kde to stávající technické parametry vybudovaného systému zásobování pitnou vodou neumožňují. Splnění požadavků na tlak si v takových případech zajišťuje odběratel vlastním nákladem a vlastním zařízením po schválení provozovatelem.

Údaje o chemických látkách a směsích používaných pro úpravu pitné vody

Pro úpravu pitné vody používá Vodakva na provozovaných úpravnách síran hlinitý,oxid uhličitý, vápno (vápenná voda) a chlornan sodný, případně další chemické látky vyjmenované ve Vyhlášce ministerstva zdravotnictví č. 409/2005 o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody, Příloha č. 2

Více informací o využívání chemických látek a směsích při úpravě vody z jednotlivých zdrojů najdete zde. 

Posouzení rizik při úpravě a distribuci pitné vody

Posouzení rizik podle §3c, odst.1), písm. f) zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, se průběžně zpracovává pro jednotlivé provozované vodovody, při posouzení rizik nebyla zjištěna nepřijatelná rizika.

Voda ve vaší obci

V následující informační mapě jsou uvedené průměrné výsledky rozborů pitné vody za rok 2024 pro jednotlivé provozované vodovodní systémy a údaje o tvrdosti vody. Vysvětlení vybraných hlavních ukazatelů (včetně celkové tvrdosti) najdete zde.

V případě dalších dotazů ke kvalitě vody nás prosím kontaktujte na naší centrální e-mailové adrese. Zde si rovněž můžete vyžádat aktuální výsledky rozborů pitné vody pro konkrétní lokalitu. 

Informační mapa

Informační mapa

Informace o ceně vody jsou dostupné na této stránce.

Nejčastější dotazy týkající se kvality pitné vody z veřejného vodovodu...

Kam nahlásit poruchu, problémy s kvalitou vody, tlakem apod?

Volejte dispečink 24 hodin denně na tel. 800 101 047 (bezplatné volání) nebo využijte tento online formulář. 

Péče o vnitřní vodovod

Nesprávně navržený a provedený vnitřní vodovod (domovní rozvod) pitné nebo teplé vody může mít dopad na kvalitu vody v kohoutku (nejen její senzorické znehodnocení, ale v některých případech i zdravotní závadnost), na dostupnost potřebného množství vody v požadovaném čase na všech místech objektu, na životnost potrubí domovního rozvodu, na hlučnost v objektu atd. Osvětový materiál Státního zdravotního ústavu seznamuje s nejdůležitějšími zdravotními aspekty vnitřních vodovodů a preventivních i nápravných opatření.

DESATERO SPRÁVNÉ PÉČE O VNITŘNÍ VODOVOD

Podrobné informace k tématu najdete zde